מיקי שיפמן, עורך דין ומגשר
גירושין, צוואות וירושות

משרד - 03-5758283
נייד - 050-4734121




חיפוש :

ידועה בציבור וצוואה

מה אומר החוק בעניינה של ידועה בציבור ירושה וצוואה?

כאשר מותיר אחריו מנוח צוואה קובע החוק כללים לקיומה, ומאפשר גם הגשת התנגדות לקיום צו הצוואה וזאת על פי קריטריונים מסוימים. אולם במקרים שבהם לא נערכה מראש צוואה מחולק עזבונו בצורה הדרגתית על פי יחסי הקרבה במשפחה. היורשים הם: בת הזוגוהילדים, ובמקרה שבו אין למנוח בת זוג או ילדים מועבר העיזבון למעגלי קרבה נוספים על פי דרוג שקבע החוק.

עכשיו נשאלת השאלה בנוגע לנושא של 'ידועה בציבור וצוואה' או ידועה בציבור ירושה. כיצד מתייחס החוק לנושא זה? במאמר זה נציג תשובות כלליות בנושא, אך לצורך מענה אישי יש צורך לפנות למשרד עורכי דין שעוסק בתחום של דיני צוואות וירושות.

ידועה בציבור ירושה

נושא הידועים בציבור מקבל מענה משפטי בסעיף לחוק הירושה, ועל פיו ידועה בציבור תהיה זכאית לקבל את עזבונו של בן זוגה במה שמגדיר החוק כ"מעין צוואה" וזאת כאשר התקיימו שלושה תנאים:

· בני הזוג חיו יחד חיי משפחה

· הם התגוררו תחת קורת גג אחת

· וכשאחד מבני הזוג נפטר השני לא היה נשוי לאדם אחר.

קביעת המחוקק ובתי המשפט נוצרה במטרה להשוות את מעמדם של הידועים בציבור למעמדם של זוגות נשואים.

ידועה בציבור וצוואה

כאשר המנוח הותיר אחריו צוואה ובה פירט וקבע כי היורשת אותו היא בת זוגו, הגם שהיא אינה אישתו והגם שיש לו לו אישה חוקית לה הוא נשוי, הרי שזו תהיה היורשת, שכן הוראות הצוואה גוברות על הוראות החוק.

בסעיף 57 לחוק הירושה נקבע בין היתר כיהידועה בציבור רשאית לתבוע דמי מזונות מתוך העיזבון.

עוד מוסיף החוק, ואינו מבחין בין זכות האישה לתבוע מזונות לבין זכותו של הגבר לתבוע אותם, במקרה שבת זוגו הלכה לעולמה. המחוקק קבע כי המזונות ישולמו מכספי העיזבונות של המנוח או המנוחה, ובמקרה שאין בהם די והנותר בחיים אינו יכול לממן את צורכיו הבסיסים ביותר, יתקבלו המזונות ממכירת נכסיו או רכושו.

לתיאום פגישה התקשרו: 03-5758283 / 050-4734121

 

טואול - בניית אתרים