מיקי שיפמן, עורך דין ומגשר
גירושין, צוואות וירושות

משרד - 03-5758283
נייד - 050-4734121

מ. שיפמן ושות' משרד עורכי דין וגישור


חלוקת רכוש לא שוויונית

יוצא מן הכלל: חלוקת רכוש לא שוויונית

חלוקת רכוש בין בני זוג מתרחשת לאחר שהחליטו על סיום הקשר באמצעות הליך של גירושין. באופן כללי לצד תהליך הגירושין מתנהל גם תהליך של חלוקת הרכוש בין בני הזוג. באופן כללי חלוקת הרכוש המקובלת היא חלוקתו בצורה שוויונית, כלומר שכל אחד מבני הזוג יקבל מחצית מהרכוש, אלא שיש מקרים שבהם מתיר החוק חלוקת רכוש לא שוויונית. במאמר זה נדון בנושא זה, ונתייחס לחשיבות הגדולה שיש לקבל ייעוץ וליווי של משרד עורכי דין העוסק בתחום של דיני משפחה במקרים שכאלה.

מתי מתיר החוק חלוקת רכוש לא שוויונית?

השאלה לתשובה הזו היא פשוטה למדי - כאשר קיימות נסיבות שמצדיקות חלוקת רכוש לא שוויונית, כאשר המענה המפורט נמצא בסעיף 8 לחוק יחסי הממון, ומצביע על כך שמדובר בהליך שאינו שגרתי, שמתאפשר רק במקרים חריגים. חשוב לדעת שבתי המשפט נוהגים לאשר בקשות שכאלה בצורה מצומצמת למדי.

מכאן כבר ברור שמי שמעוניין להגיש בקשה לצורך חלוקת רכוש לא שוויונית, מומלץ מאוד שיפנה לעורך דין שיש לו ניסיון קודם בהגשת תביעות מהסוג הזה.

מתי תוצדק הגשת תביעה מסוג שכזה? באופן כללי נקבע כי במקרים שבהם בולט חוסר האיזון בין בני הזוג. ולהלן עקרונות מנחים לקביעת חלקות רכוש לא שוויונית:

· כאשר אחד מבני הזוג צבר נכסים או שיש לו יכולת כלכלית חריגה ביחס לבן או לבת זוגו, ובעקבותיה נוצר חוסר איזון ביניהם.

· כאשר יש פער משמעותי בין יכולת ההשתכרות של כל אחד בבני הזוג בזכות נכסים, קריירה או מוניטין וזאת כמובן באופן קיצוני.

· כאשר אחד מבני הזוג רשום כבעליהם של נכסים שקיבל בירושה או כמתנה, מתבצעת ההערכה לצורך איזון המשאבים.

· במקרים שבהם התנהגותו של אחד מבני הזוג במהלך חייהם המשותפים הייתה פוגענית, כמו אלימות במשפחה, ישקול בית המשפט חלוקת רכוש לא שוויונית על מנת לאזן את תחושת אי הצדק שליוותה אחד מהם עד כה.


לתיאום פגישה התקשרו: 03-5758283 / 050-4734121

logo בניית אתרים