מיקי שיפמן, עורך דין ומגשר
גירושין, צוואות וירושות

משרד - 03-5758283
נייד - 050-4734121

מ. שיפמן ושות' משרד עורכי דין וגישור


ביטול דמי מזונות

 

תביעה לביטול דמי מזונות

תשלום דמי מזונות הוא אחד מהנושאים שלא פעם מבקש אחד מההורים, שנושא בעול תשלום דמי המזונות, לפתוח מחדש לדיון. אל משרדי עורכי הדין העוסקים בדיני משפחה מגיעות עם השנים יותר ויותר פניות שבכל אחת מהן נבחנת ההצדקה להגשת תביעה לבית המשפט לצורך ביטול דמי מזונות או להפחתתן.

מהן הסיבות שבשלן פונה אחד מההורים לצורך ביטול דמי מזונות או להפחתתן?

הגם שחלו תמורות בשנים האחרונות בפסיקות בתי המשפט בעניינים הקשורים בהורים וילדיהם, במדינת ישראל עדיין מקובעת חזקה שנקראת "חזקת הגיל הרך" אשר קובעת כי ילדים עד גיל 6 ישהו במשמורת אמם.

במצב דברים שכזה האב מחויב לשלם דמי מזונות. עם זאת, בשנים האחרונות מוגשות יותר ויותר תביעות מצד אבות שמבקשים ביטול דמי מזונות או הפחתתן. הסיבות לכך הן שונות, לדוגמה:

  • ·         הרעה במצבו הכלכלי של האב בעקבות פיטורין ממקום העבודה, או שינוי בגובה השכר.
  • ·         בעיה רפואית כלשהי של האב שאינה מאפשרת לו להתפרנס כמו בעבר.
  • ·         שינוי במצב המשפחתי של האב – למשל נישואים שניים והולדת ילדים נוספים.

סיבה אחת נוספת, שלא הוכרעה סופית בפסיקה, ונכון להיום ישנן פסיקות שונות וסותרות לגביה, היא החלתו של פס"ד שניתן בביהמ"ש העליון בחודש 7/17 (בע"מ 919/15) אשר קובע כי דמי המזונות יופחתו/יבוטלו כליל במקרים מסויימים שנקבעו באותו פסק דין מקיף ומשמעותי.

חוסר הוודאות באשר לזכות להגיש תביעה לביטול דמי המזונות נוכח מתן פסק הדין בבע"מ 919/15, מוביל לכך שאבות רבים מגישים תביעות לבתי המשפט בהתבסס על פסק דין זה ומבקשים להתחשב בו ובמצבם ולבטל את דמי המזונות שהושתו עליהם. 

בכל אחד מהמקרים ניתן להגיש תביעה באמצעות עורך דין לדיני משפחה, ולבקש מבית המשפט לדון בה. ההחלטה בנוגע לבקשות אלה משתנה בין מקרה למקרה, ומתקבלת לאחר הצגת הטיעונים של כל אחד מהצדדים.


בתי המשפט לענייני משפחה יבחנו את העניין מהיבטים שונים, כגון:

  • ·         האם המצב שבשלו הוגשה הבקשה הוא מצב המוגדר כקבוע או זמני.
  • ·         האם חל שינוי גם במצבו הכלכלי של ההורה השני.
  • ·         האם נולדו ילדים נוספים להורים הגרושים בפרק שני לחייהם.

חשוב לדעת ששינוי או ביטול דמי מזונות הוא תהליך מורכב וכרוך בהצגת מסמכים המוכיחים את השינוי. לכן חשוב להגיש תביעה שכזו בליווי עורך דין שבקיא בדיני משפחה וגירושין.

לתיאום פגישה התקשרו: 03-5758283 / 050-4734121

logo בניית אתרים